Zima, krakowski McDonald’s. Grupka młodych ludzi, na pierwszy rzut oka w okolicy gimnazjum/liceum, konsumuje zamówione jedzenie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że przez cały czas gapią się w swoje telefony, prawie się do siebie nie odzywając. Ich cała uwaga jest skupiona na ekranie. Nie patrzą nawet jakoś specjalnie na to co wkładają do ust. Równie dobrze mógłby to być papierek ze słomki zamiast frytki. Wątpię, aby któreś z nich od razu się zorientowało.

(Skończyli jeść, poklikali jeszcze chwilę i wyszli)

Było to poniekąd bardzo smutne, chociaż powszechne. Niby przyszli razem, ale jednak każdy z nich był sam, w pewien sposób odcięty.

Czy rozmowa face to face nie jest o wiele lepsza niż ta klikana?

A usłyszenie szczerego wybuchu śmiechu nie daje o wiele większej satysfakcji, niż przeczytanie „haha :D”?

Czy mimika, gestykulacja, ton głosu, sposób wypowiadania słów, sposób zachowania podczas rozmowy nie są fascynujące w komunikowaniu się z drugim człowiekiem?

Zastanawiam się co może być ciekawsze. Filmiki śmiesznych kotów? Zdjęcia nowych outfitów? Fotorelacja z urokliwego miejsca? A może ktoś inny na messengerze? Tym można zająć się nie będąc w czyimś towarzystwie.

Słabe jest rywalizowanie o uwagę

Nie chcę spotykać się z ludźmi, którzy non stop ślęczą z nosem w telefonie albo komputerze. Nie umawiam się z nimi po to, aby sobie poklikać na messengerze albo pooglądać fotki na instagramie. Spotykam się po to, aby porozmawiać, spędzić ze sobą chwilę.

Nie wspomnę już o tym, że takie ignorowanie drugiego człowieka jest najzwyczajniej na świecie niegrzeczne. No i bardzo słaby jest sam fakt rywalizowania z urządzeniem o czyjąś uwagę.

Za niedługo święta. To nie powinna być okazja do odsiedzenia przy stole, jak na ruskim kazaniu, odbębnienia i powrotu do komputera/telefonu czy telewizora, tylko właśnie do rozmowy.

#BePresent

Huawei w nowej, świątecznej kampanii #BePresent pokazuje, że warto skupić się na najbliższych. Myślę, że warto częściej wyłączać wifi i zaangażować się bardziej w realne życie. Święta są dobrym powodem, aby zacząć. Uwaga i obecność są najlepszymi prezentami dla drugiego człowieka.

Reklamy